فروشگاه اینترنتی مای سپنتا

فروشگاه اینترنتی مای سپنتا ، ورود
باغبانی در خانه و ویلا

 

برای اینکه یک باغبان موفق باشید بایستی یک سری قوانین ساده و اصولی را  پی گیری و تصمیمات عملی بگیرید 

محوطه باغچه:

هرچند که باغبان های شهری انتخاب کمی برای زمین کشاورزی دارند لیکن علیرغم این، انتخاب محوطه باغچه فوق العاده مهم است.

محوطه باغچه ایده ال بایستی کاملا در معرض نور آفتاب باشد، دارای عمق مناسب بوده و آب از آن قابل تخلیه شدن باشد. هم چنین دارای خاک غنی از مواد غذایی و حاصل خیز باشد.

باغچه باید نزدیک شیر آب باشد لیکن نزدیک درخت و درختچه نباشد. به هرحال اگر شما برخی از رویه ها و فرهنگ ها را تغییر دهید و محصولات درستی را انتخاب کنید تقریبا هر زمینی می تواند تبدیل به باغ یا باغچه بسیار پر باری گردد.

انتخاب نوع محصول :

یکی از اولین چیز هایی که بایستی انجام دهیم این است که تصمیم بگیریم چه نوع گیاه را پرورش دهید در جدول 1 لیستی از گیاهان مناسب برای باغچه های کوچک و بزرگ آورده ایم

 

 جذول شماره 1         سبزیجات و گیاهان خوردنی 

باغچه بزرگ باغچه کوچک
طالبی

چغندر (لبو)

گرمک کلم بروکلی
گل کلم اسفناج 
سیب زمینی کلم 
خیار هویج 
خردل بادمجان 
بامیه نخود 
کدو سیر 
گوجه فرنگی لوبیا 
ذرت شیرین کاهو 
هندوانهپیاز 
سیب زمینی شیرینجعفری
 فلفل
 ترپچه

شما باید گیاهان و سبزیجاتی را تولید کنید که بخش خوبی از مواد مغذی  شمارا در زمان مورد نیاز شما تامین کند.

   

محصول های زراعی مانند هندوانه و خیار و کدو به زمین بزرگی نیاز دارند اما اگر شما آن را نزدیک فنس یا دار بست بکارید شما به زمین کم تری نیاز خواهید داشت.

گیاهانی را بکارید که خانواده شما بیشترین لذت را از آن ها خواهند داشت. در برابر کاشت بیش از حد نیاز گیاهان و سبزیجات مقاومت کنید مگر اینکه شما قصد داشته باشید مازاد تولید را حفظ کنید یا به فروش برسانید.

یکی دیگر از چیزهایی که باید به آن توجه کرد انتخاب نوع و گونه مناسب هر گیاه است. اگر گیاه نامناسب با اقلیم خود را انتخاب کنید ممکن است محصول با مقدار مناسب به دست نیاورید.

ادارات کشاورزی منطقه شما و باغبان هایی که در مجاورت شما به کشاورزی مشغول اند می توانند به شما کمک کنند تا نوع و گونه مناسب منطقه شما را به شما معرفی کنند.

اگر واریته جدیدی را می خواهید انتخاب کنید میزان کاشت گیاه محدود باشد و به طور آزمایشی کاشت را انجام دهید.

اگر باغچه شما نور آفتاب را به طور کامل یا نیمه کامل دریافت نمیکند گیاهان نظیر کاهو، جعفری، خردل را برای کاشت انتخاب کنید. 

در جدول شماره 2 لیستی از گیاهانی که به نور آفتاب زیاد احتیاج دارند هم چنین گیاهانی که می توانند در سایه رشد کنند را آورده ایم. 

 

جدول شماره 2: لیست نیاز گیاهان مختلف به نور آفتاب
مستقیم خورشید + سایه نور مستقیم خورشید 
چغندر (لبو)لوبیا 
کلم کلم بروکلی 
هویج طالبی 
کلم بروکلی گرمک 
کاهو گل کلم 
خردل خیار
جعفری بادمجان 
تربچه نقلیبامیه 
اسفناج پیاز 
شلغم نخود 
 فلفل
 سیب زمینی شیرین 
 سیب زمینی 
 کدو حلوایی
 گوجه فرنگی 
 

هندوانه 

طرح باغچه و یا باغ:

یک باغبان همانند ارشیتکت نیاز دارد که باغ و یا باغچه خود را طراحی کند. دقت در طراحی زحمات کار باغبانی را کاهش و میزان تولید و در آمد را افزایش می دهد. 

در جدول 3 سرعت رشد نسبی گباهان و سبزیجات مختلف را نشان می دهد.

جدول شماره 3: سرعت رشد نسبی گیاهان و سبزیجات 
آرام متوسط سریع 
بیش از 80 روز80-60 روز60-30 روز 
پیازکلم بروکلیچغندر (لبو)
کلم کلم چینیلوبیا 
طالبی هویچ کاهو
گرمکخیارخردل
گل کلم پیاز تربچه
سیر کلم قمری اسفناج
سیب زمینی لوبیا کدو 
کدو حلوایی بامیه شلغم 
سیب زمینی جعفری 
گوجه فرنگیفلفل 
هندوانه گوجه فرنگی  

گیاهانی که مدت زمان رشد آن ها زیاد است و دیر تر رشد می کنند در جای بکارید که با گیاهان دیگر و محصول برداری و مراقبت از گیاهان زود بازده تداخل نکند.

گیاهان بلند و بالا رونده مثل گوجه فرنگی (روی داربست) و لوبیا و ذرت در شمال باغچه بایستی کاشته شوند. جایی که سایه این گیاهان روی دیگر گیاهان نیافتد (مانند:  تربچه کاهو  ،سیر  ،نخود فرنگی) همچنن می توان در زمینی که گیاهان زود بازده کاشته می شوند متناسب با رشد آن ها 2 تا 3 بار اقدام به کاشت کرد اما با گیاهان مختلف !!! به این مطلب چرخش محصول گفته می شود. چرخش در کاشت محصولات کشاورزی کمک می کند که گیاه بیمار نشود و حشرات آن را مورد تهاجم قرار ندهند. در کاشت چرخشی می توان از گیاهانی نظیر نخود و چغندر (لبو) و فلفل دلمه و کدو استفاده کرد.

آماده سازی زمین و خاک:

در بسیاری از باغچه ها و باغات عمق خاک کم است و آب اضافی به راحتی تخلیه نمی شود و از نظر حاصلخیزی ایده آل نمی باشد. اگر زمین شما شرایط فوق را دارد بایستی تغییراتی در زمین و خاک خود انجام دهید. مسیر مناسب برای تخلیه آب ایجاد کنید و زمین را مرتب شخم بزنید. اگر زمین شما رسی سنگین است مواد ارگانیک به آن اضافه کنید . شن و ماسه و گچ کیفیت زمین شما را بهبود می بخشد.

موارد ارگانیک زمین های شنی را برای کاشت گیاه بهبود می بخشد. برای افزایش کیفیت زمین و خاک رسی 2 تا 5 سانتی متر شن و ماسه و پنج تا 10 سانتی متر مواد ارگانیک روی سطح زمین پخش کنید (در اواخر زمستان و اوایل بهار) سپس زمین را بیل زده و زیر و رو کنید تا خاک رس  و موا د ارگانیک  و شن و ماسه به خوبی باهم مخلوط گردند. این کار بایستی چند سال تکرار گردد تا اینکه خاک شرایط فیزیکی مناسب را به دست آورد.

مواد ارگانیک می تواند شامل مواد کمپوست پوست درختان، سبوس برنج، ضایعات گیاهی و ... باشد عمق شخم زمینی (بیل زنی) در هر بار که مواد ارگانیک به زمین داده می شود در حدود 25 سانتی متر باید باشد. همچنین اضافه کردن گچ ( سولفات کلسیم ) به زمین کشاورزی  به میزان 3 تا 4 کیلو گرم در هر 10 متر مربع و وقتی که زمین رسی و سنگین است مناسب می باشد.

وقتی شما مواد ارگانیک و شن و ماسه را به باغچه و باغ می دهید دقت کنید آفات گیاهی را به زمین وارد نکنید. شما می توانید با ادارات کشاورزی منطقه خود تماس حاصل کنید که در مورد وجود آفات گیاهی در زمین خود آزمایشاتی را برای شما انجام دهند. هرگز روی زمین کشاورزی خیس و مرطوب کار نکنید. برای اندازه گیری اینکه زمین کشاورزی شما به اندازه کافی برای کار کردن روی آن خشک شده است مشتی از خاک را با انگشتانتان بردارید و کمی به آن فشار دهید تا ذرات خاک بهم بچسبد سپس دستان را باز کنید اگر کلوخه به آسانی خورد نشود خاک مرطوب بوده و برای کار کردن روی آن مطلوب نیست. در خاک خوب نسبت به خاک کلوخه شده دانه ها بهتر جوانه می زنند. 

کود دهی: 

کود دهی مناسب یکی دیگر از کار های مهم در باغداری و سبزی کاری است. مقدار کود مناسب و مورد نیاز گیاه بستگی به نوع خاک و گیاهی دارد که شما قصد پرورش آن را دارید خاک های مناطق مختلف در ایران از خاک ها شنی و ماسه ای در کوه پایه ها تا زمین های بسیار رسی در جنوب کشور و زمین های حاصلخیز در خوزستان متغیر است. رشد گیاهان در زمین های شنی معمولا با تزریق مواد ارگانیک خاک رس باید همراه باشد.

زمین های  رسی سنگین که حاوی مقادیر زیادی مواد ارگانیک هستند دو تا چهار برابر زمین های شنی حاصلخیز هستند.

خاک های ماسه ای به کود های مختلف بیش تری نیاز دارند اگر باغچه شما تا عمق زیادی شنی است قبل از کاشت مقدار زیادی کود به آن بدهید مثل کود های 20 20 20 (جهت مشاهده و خرید آنلاین کود 20 20 20 اینجا کلیک کنید) و به میزان 0/5 تا 1 کیلو گرم در هر 10 متر مربع به دفعات. اگر زمین شما به مقدار زیادی رسی است می توانید از کود های  36 12 12 ( جهت مشاهده و خرید آنلاین کود 36 12 12 اینجا کلیک کنید)

10 52 10 (جهت مشاهده و خرید کود 10 52 10 اینجا کلک کنید) و به میزان 0/5 تا 1 کیلو گرم به ازای هر 10 متر مربع با تعداد دفعات کم تر نسبت به خاک های شنی. در زمین های قلیایی از کودهایی که خاک را به سمت اسیدی شدن میل می دهند مانند کود های گوگردی استفاده کنید. 

 

 

 

 

کاشت:

کاشت گیاهان را هرچه زود تر در بهار انجام دهید تا گیاه فرصت رشد کردن در طول بهار و تابستان را داشته باشد.

تا آنجا که امکان دارد نشا کاری کنید. دقت کنید نشا خیلی در عمق زمین و یا روی سطح زمین نکارید.

آبیاری:

معنی آبیاری این است که به گیاه به اندازه ای آب داده شود که تا عمق 15 سانتی متری سطح آب خیس شود برای داشتن محصول بهتر و بیشتر در باغات و مزارع نیاز دارند که در طول فصل رشد حداقل هرهفته سی میلی متر آب به صورت بارانی و یا از طریق آبیاری قطره ای دریافت کند. در زمین های شنی لازم است به جای آبیاری سنگین به طور مرتب آبیاری سبک داشته باشند. اگر به روش بارانی گیاهان خود را آبیاری می کنید بهتر است صبح ها برگ ها و شاخه ها و زمین را آبیاری نمایید زیرا تا شب گیاه فرصت دارد که آب را جذب کند .

آبیاری قطره ای بهترین روش آبیاریست زیرا به جای خیس کردن شاخه ها و برگ ها آب مستقیما جذب ریشه می شود.

( برای مشاهده ادوات آبیاری قطره ای اینجا کلیک کنید)

کود گیاهی :

 • کود گیاهی تولید محصول را افزایش می دهد. 
 • رطوبت را در خاک نگه می دارد.
 • از رشد علف های هرز جلوگیری می کند.
 • دمای خاک را کنترل می کند و از تلفات محصول جلوگیری می کند.
 • کود گیاهی می تواند شامل کاه برگ های خشک شده علف پوسته خشک بدنه درختان کمپوست خاک اره پیت ماس (خزه) که به این کود مالچ (mulch) نیز گفته می شود با پاشش 5 سانتی متر از این کود روی خاک و اطراف نهال و درختچه و مخلوط کردن آن با خاک می تواند کیفیت خاک را بهبود بخشید.
 • بعد از درو کردن محصول بهتر است باقی مانده گیاه به زمین باز گردانیده شود ( با بیل زدن و یا شخم زدن ) تا باعث حاصلخیزی خاک کشاورزی در سال بعد گردد  هم چنین با پاشش نیم کیلو گرم کود شیمیایی در هر 10 متر مربع حاصلخیزی خاک را افزایش دهید.

 باید ها ونباید ها در باغداری خانگی 

 

 • از گونه های توسعه شده برای کاشت در منطقه کشاورزی خود استفاده کنید.
 • از خاک کشاورزی خود هر 2 تا 3 سال نمونه برداری کرده و آن را مورد آزمایش قرار دهید (با رجوع به ادارات کشاورزی و یا آزمایشگاهای معتبر ).
 • از کود های شیمیایی توصیه شده حاوی ازت فسفر پتاسیم و ریز مغذی ها به مقدار مشخص استفاده کنید. (جهت مطالعه مقاله کود ها اینجا کلیک کنید)
 • در باغچه و باغ خود خشرات مضر و بیماری هارا ریشه کن کنید برای این کار از سموم مناسب( کلیک کنید) استفاده کنید.
 • از خاک رس و مالچ ( کود گیاهی برای نگه داشتن رطوبت و مواد غذایی خاک استفاده کنید.
 • علف های هرز را در زمن کشاورزی خود را حذف کنید.
 • زمین خود را تا عمق 30 سانتی متر بیل زده و گیاهان مفید را تا عمق 25 سانتی متر یا 25 سانتی متر آبیاری کنید.
 • وقتی که نهال ها کوچک هستند آن ها را تنک کنید.
 • در زمانی که زمین کشاورزی شما و شاخه و برگ های آن خیس است در باغچه خود تردد غیر ضروری نکنید.
 • ابزار کشاورزی خود را همیشه تمیز و تیغه های برنده ابزار را با مواد مناسب چرب کنید.
 • فعالیت های انجام شده در باغچه و یا باغ خود را یادداشت کنید.
 • از گونه های گیاهی توصیه نشده استفاده نکنید.
 • از گونه های جدید به مقدار کم و به منظور آزمایش استفاده کنید.
 • مسیرهایی برای حرکت و راه رفتن در باغچه و یا باغ خود تهیه کنید این مسیر ها نباید باریک باشند تا شما بتوانید به راحتی در این مسیر ها تردد کنید.
 • در اطراف گیاهان خود و در عمق کم بیل بزنید و از بیل زدن در عمق زیاد که به ریشه صدمه می زند خود داری کنید.
 • به گونه ای باغداری کنید که سایه درختان بلند روی گیاهان قرار نگیرند.
 •  گیاهان و در ختان خود را بیش از حد آبیاری نکنید و مخصوصا بعد از ظهر ها آبیاری ننمایید.
 • کود شیمیایی و ارگانیک نباید مستقیما در تماس با ریشه گیاهان و بذرها باشد.
 • قبل از شروع کشاورزی علف های هرز را از بین ببرید.
 • از مواد شیمیایی و سموم آفت کش بدون مطالعه دستور عمل نوشته شده بروی آن خودداری کنید.
 • از مواد شیمیایی و سموم آفت کش نا مناسب با گیاه خود استفاده نکنید.
 • به جدول سموم آفت ها که  به زودی در مقالات بعدی فابل مشاهده خواهد بود مراجعه کنید 
 • سم پاش خود را کاملا تمیز و با آب کاملا شستشو دهید.

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاهتان را بنویسید.

دیدگاه شما برای ما مهم است.

امتیاز کاربران به : باغبانی در خانه و ویلا

امتیاز
دیدگاه ها
۱۳۹۷/۱۱/۳

Sarvenaz kh. :

چه جالب و جامع. منتظر جدول سموم در مقاله بعدى تون هستم.

۱۳۹۸/۷/۱

گُل، خاک، کود، لوازم باغباني :

سلام سایت زیبا و قشنگی دارین ممنون میشم اگراز سایت من هم دیدن فرمایید و نظر دهید
گُل، خاک، کود، لوازم باغباني
https://www.rabokala.ir/product-category/خانه-و-آشپزخانه/گُل،-خاک،-کود،-لوازم-باغباني/

۱۳۹۸/۱۱/۲۴

رضا :

با سلام .من یه باغ حدودا ۱۰۰۰ متری دور دیوار دارم که داخلش درخت کاشتم .بهترین گیاهی که مفید باشه واسه درختان چی است که پای درخت بکارم

۱۳۹۹/۱/۱۳

هاتفی :

سلام.
سال جدید مبارک .
استخر باغچه بنده به گونه ای طراحی شده که از مجموع ۱۵۰ سانت عمق آن ؛ ۷۰ سانت بالاتر از سطح زمین قرار داشته و عملا با ابعاد موجود ( ۴×۷) حدود ۱۵۰۰۰ لیتر آب برای آبیاری در اختیار من است که از طریق تعبیه یک لوله خروجی در دیواره استخر بهره برداری میکنم.
خواستم ببینم میشه از این ظرفیت برای آبیاری قطره ای بصورت ثقلی استفاده کرد یا اینکه توان آب برای حرکت در لوله ها کم است؟؟؟؟

۱۳۹۹/۳/۲۳

کریمی منسوب :

بسیار جامع ومفید بود

۱۳۹۹/۴/۲۷

ويدا سليمي :

سلام
ممنون از اطلاعات مفيدتون
شما مي دونيد بزرگترين برگ مربوط به كدام درخت مو هست؟؟