فروشگاه اینترنتی مای سپنتا

فروشگاه اینترنتی مای سپنتا ، ورود
سمپاشی زمستانه با روغن ولک

سمپاشی زمستانه با روغن ولک

 

از زمانی که بشر استفاده از گیاهان را برای تامین غذا را به کار گرفت سعی کرد که حشرات را کنترل کند. کاربرد گوگرد برای حشره کشی به 2500 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. 350 سال قبل از میلاد رومی ها از روغن ها گیاهی و خاکستر برای از بین بردن آفات و حشرات استفاده می کردند . چینی ها 1100 سال بعد از میلاد از صابون برای کنترل حشرات استفاده می نمودند. امروزه نیز استقاده از صابون برای از بین بردن حشرات کاربرد دارد( جهت مشاهده صابون حشره کشی پالزین اینجا کلیلک کنید).

از سال 1880 در آمریکا به طور منظم از روغن های کشاورزی برای سمپاشی زمستانه درختان میوه استفاده میشد. امروزه نیز استفاده از روغن های کشاورزی با نام روغن ولک برای از بین بردن حشرات متداول شده است.

روغن ولک چیست:

روغن کشاورزی و یا روغن ولک حشره کشی است که حشرات و کنه ها را می تواند از بین ببرد. این روغن ها به مقدار زیاد تصفیه شده اند و به گونه ای که اجزای خطرناک آنها برای گیاهان حذف شده است . روغن ولک بین 92 تا 99 درصد خالص است. بعد از تقطیر و فیلتراسیون به این روغن مواد افزودنی و آب اضافه می کنند تا به آسانی قابل استفاده گردند. علاوه بر روغن هایی که پایه ی آن ها نفتی (پارافینه ) روغن های دیگریی نیز وجود دارند که پایه گیاهی دارند نظیر روغن سویا، تخم کتان  و روغن کنجد.

مصرف کنندگان مراقب باشند که از روغن هایی که به خوبی تصفیه نشده اند استفاده نکنند زیرا مواد بی کیفیت باعث سوختگی گیاه و خسارت به محصولات می گردد این روغن ها با قیمت پایین در بازار عرضه شده و متاسفانه نظارت کافی بر ساخت آن ها به عمل نمی آید.

مصرف کننده ها باید دقت نمایند که از روغن های معروف نظیر روغن ولک و روغن امولسیون شونده مهان استفاده کنند این روغن ها به نام روغن های زمستانی نیز معروف هستند.

در زمانی که گیاهان و مخصوصا درختان میوه فصل زمستان را سپری می کنند بایستی روی درختان و گیاهان محلول سم  پاشیده شود. بهتر است روغن ولک همراه با سموم شیمیایی برای اثر بخشی بهتر استفاده شود (سم اتیون و سم دیازینون و قارچ کش و باکتری کش بردوفیکس؛ جهت مشاهده روی هر کدام کلیک کنید) یکی از پر مصرفترین سمومی هستند که قابل اختلاط با روغن ولک می باشند.

زمان پاشش روغن ولک قبل از باز شدن غنچه ها و جوانه ها (قبل از فصل بهار ) بایستی انجام گردد.

نام محصول مقدار مصرف آفت
درختان میوه سرد سیری شپشکها و سپردارها 1/5 تا 2  در هزار سم اتیون به همراه با روغن 0/5 در هزار برای سمپاشی درختان در حال استراحت در زمستان برای از بین بردن تخم حشرات و کنه ها و شپشکها مصرف میشود
مرکبات شپشکها و سپردارها1/5 تا 2  در هزار سم اتیون به همراه روغن 1-0/5 در هزار

با پیشرفت فرآیند تصفیه، روغن های با کیفیت بالا ساخته شده اند که این روغن ها سبک تر از روغن های زمستانی بی کیفیت بوده و فاقد گوگرد است. با این روغن ها احتمال سوختن برگ ها نسبت به روغن های زمستانی سنتی کمتر است.

چه حشراتی با روغن ولک قابل کنترل هستند: 

روغن ولک در بیشترین حد می توانند حشرات و تخم آن ها ( لارو ) را از بین ببرد این حشرات مانند شته ها، حشرات سفید، تیریپس، عنکبوتیان و کرم های ریز و دیگر حشرات روی درختان میوه و درختان جنگلی و سایه دار هستند. بهترین زمان حذف این حشرات در زمستان می باشد. علاوه بر حشره کشی از این روغن ها برای قارچ کشی می توان استفاده کرد با کشتن حشرات که عامل انتشار ویرووس ها هستند بیماری های ویرووسی نیز از بین می روند.

روغن های زمستانه چگونه عمل می کنند:

روغن ها حشرات را با تماس مستقیم از بین برده و کنترل می کنند. حشرات عامل انتقال بیماری ها هستند که با پاشش روغن روی حشرات و لارو آن ها، راه تنفسی حشرات و لارو ها بسته و به عبارتی حشرات خفه میشوند. این یک فرآیند حذف حشرات غیر انتخابی است. متاسفانه سمپاشی زمستانه حشرات مضر و مفید (مانند کفش دوزک) را باهم از بین می برد. در زمستان که معمولا برگی روی درختان نیست درختان بی برگ بوده و جایی بری مخفی شدن حشرات روی درختان نیست و تمام درخت و حشرات روی ان در معرض پاشش روغن ولک قرار می گیرد و بدین ترتیب حشرات ازبین می روند.

مزایای استفاده از روغن ولک:

 • این روغن برای انسان و محیط زیست طبیعی بی خطر است.
 • این روغن ها غیر انتخابی هستند و بیش تر حشرات را از بین می برند.
 • برای پاشش روغن وسیله خاصی جز یک سم پاش مورد نیاز نیست.

معایب روغن های زمستانی:

 • روغن های کشاورزی می تواند باعث ناراحتی پوستی و چشمی گردد این روغن ها برای ماهی و زنبور سمی هستند.
 • پاشش روغن با غلظت زمستانه و بعد از افتادن غنچه ها ممکن است برگ های جوان را از بین ببرد بنابراین بایستی سمپاشی زمستانه با غلظت مناسب و در زمان مناسب  بر روی گیاهان انجام شود.

 

 

برای اطلاع از غلظت روغن در زمان های مختلف و گیاهان متفاوت به جدول زیر مراجعه فرمایید

 

نام محصول  نام آفت  میزان و زمان مصرف در زمستان و اوایل بهار میزان مصرف در اواخر بهار و تابستان 
مرکبات  کنه قرمز ، کنه زرد شرقی ،سپردارها ، شپشکها، مینوز ومگس سفید1/5 تا 2 لیتر هر 100 لیتر آب  0/5 تا 0/75 لیتر در 100 لیتر آب 
درختان میوه سردسیری  کنه قرمز اروپایی ، پسل گلابی ، مینوز لکه گرد ، شپشکها و سیر دارها ، مینوز  1 تا 2 لیتر  در 100 لیتر آب  قبل از تورم جوانه ها  0/5 تا 0/75 لیتر در 100 لیتر آب 
پسته شپشک واوی ، شپشک تنه ، پسیل  پسته 1 تا 2 لیتر در 100 لیتر آب قبل از تورم جوانه ها 0/5 تا 0/75 لیتر  در 100 آب 
خرماشپشک سفید ، شپشک شفاف ، زنجره خرما 1 تا 2 لیتر روغن  در 100 لیتر اب 5/0 تا 0/73 لیتر در 100 لیتر  آ ب
زیتون و انگور شپشک سیاه ، سپردار بنفش ،  شپشک آردآلود مو ، تریپس و زنجره مو1 تا 2 لیتر روغن در 100 لیتر آب 0/5    تا 0/75 لیتر در 100 لیتر آب 
درختان جنگلی شپشک سفد تاغ  ،سسپردار سفد کاج  1 تا 2 لیتر روغن  در 100 لیتر آب  0/5    تا 0/75 لیتر در 100 لیتر آب 
گیاهان زینتی انواع کنه ، شپشک ، شته ، مگس سفید 0/5    تا 0/75 لیتر در 100 لیتر آب  0/5    تا 0/75 لیتر در 100 لیتر آب 

 (دستورات فوق کلی می باشد و به شرایط و امکانات فوق بستگی دارد لذا نظریات فوق بدون هیچ گونه مسئولیتی از طرف شرکت سازنده روغن ها می باشد)

 

 

 بهترین زمان برای سمپاشی زمستانه از اوایل اسفند ماه شروع می شود که از ترکیب یکی از سموم مانند اتیون یا دیازینون 60% مایع همراه با روغن زمستانه مانند روغن ولک 92 یا روغن امولسیون شونده مهان و آب برای مبارزه با آفاتی که به زودی در فصل بهار از حواب بیدار می شوند استفاده می شود. جهت مشاهده قیمتها به قسمت محصولات وب سایت مای سپنتا مراجعه فرمایید. آنچه در مورد خرید روغن مناسب سمپاش زمستانه باید دقت کنیم این است که متاسفانه به علت سود جویی برخی تولید کننده ها، تفاوت قیمت فراوانی در بازار مشاهده میشود که بهترین نوع روغن ولک را در این وب سایت برای کشاورزان و باغداران عزیز عرضه می کنیم.

 

 

همچنین پیشنهاد می شود جهت بهره برداری بهتر از محصولات باغتان حتما از کود دهی زمستانه یا چالکود استفاده کنید. چالکود در واقع مخفی کردن کود مورد نیاز درختان مانند کود آهن(جهت حواندن مقاله کود آهن اینجا کلیک کنید)، کود های کامل NPK ( جهت خواندن مقاله کود های NPK  اینجا کلیک کنید) ، سولفات پتاسیم ( جهت مشاهده مشخصات کود سولفات پتاسیم اینجا کلیک کنید) و کودهای میکرو المنت ( جهت مشاهده مشخصات کود میکرو ایتجا کلیک کنید) و گوگرد ( جهت مطالعه مقاله مربوط به گوگرد اینجا کلیک کنید) در زیر سایه انداز درختان می باشد. 

نکاتی در مورد استفاده از روغن های ولک در سمپاشی زمستانه:

 • زمانی که دمای هوا بیش از 30 درجه سانتی گراد است از پاشش روغن ولک خودداری کنید.
 • بهترین دمای محیط برا سمپاشی زمستانه بین 5 تا 25 درجه سانتی گراد است. 
 • از روغن ولک در زمان یخبندان استفاده نکنید.
 • روغن  ولک را وقتی بپاشید که سطح درخت و گیاه خشک باشد و گیاه به خوبی آبیاری شده باشد.
 • روغن  ولک را نباید با محصولات گوگردی مخلوط کرد و یا حداقل 30 روز از گوگرد دهی گذشته باشد سپس اقدام به سمپاشی زمستانه کنید.
 • سمپاشی زمستانه قبل از غنچه دهی انجام گیرد. 
 • سمپاشی زمستانه 48 ساعت قبل از یخبندان و یا 48 ساعت بعد از یخبندان انجام شود.
 • همیشه دستور العمل های سازنده ی روغن ولک را رعایت کنید.
 • مطابق دستور العمل سارنده به اندازه کافی آب بار وغن ولک مخلوط گردد و تمام بدنه درخت و پوسته آن و شکاف ها بخوبی سمپاشی کنید.
 • برای یک درخت به ارتفاع 6 متر حد اقل 15 لیتر محلول روغن ولک  و آب مورد نیاز است.

احتیاطات:

از سمپاشی  زمستانه در زمانی که هوا گرم و بالاتر از 30 درجه سانتی گراد است و یا خیلی سرد باشد خودداری شود. روغن ولک نباید با سموم گوگردی  مانند کاپتان، پروپارژیت و دیمیتوات مخلوط گردد. حداقل 1 ماه بین مصرف روغن ولک و سموم گوگردی فاصله باشد. از اختلاط روغن ولک 92 با کود های NPK که جهت محلول پاشی استفاده می شوند؛ خودداری گردد. اگر روغن با سم همراه باشد باید احتیاطات مربوط به سم رعایت شود. 

آنچه از سمپاشی زمستانی با روغن ولک باید مورد توجه باشد

 • روغن ولک  در صورتی که خوب به کار برده شود برای کنترل آفات و حشرات بسیار  موثر می باشد و کم تر از حشره کش های شیمیایی ایجاد مسمومیت می کند. 
 • سم پاشی  زمستانه بسیاری از آفات و حشرات را که به گیاهان و درختان خسارت وارد می کند؛ از بین می برد. 
 • سم پاشی زمستانه می تواند در وقت کشاورز و باغدار صرفه جویی کند و از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کند.

شما هم می توانید دیدگاهتان را بنویسید.

دیدگاه شما برای ما مهم است.

امتیاز کاربران به : سمپاشی زمستانه با روغن ولک

امتیاز
دیدگاه ها
۱۳۹۷/۱۲/۹

ستار :

ممنون عالى بود.

۱۳۹۷/۱۲/۲۶

آران :

:)

۱۳۹۸/۵/۱۸

ali :

عالیه

۱۳۹۸/۱۰/۶

حمید :

با سلام و تشکر فراوان مطالب بسیار مفید و صادقانه تنظیم شده و کاربردی است.

۱۳۹۸/۱۱/۵

anjomshoahasan :

بسیار عالی مفید آموزنده بود.ممنون

۱۳۹۸/۱۱/۱۸

حسینی :

با سلام و تشکر از مطالب ارزنده شما در رابطه با سموم زمستانی .
همانطور که می دانید سموم فسفری مثل دیازینون را نمی توان با قارچ کش های که بیس مسی دارند را با هم استفاده کرد و بردو از آن جمله است آیا مشکلی ایجاد نمی کند ؟ متشکرم

۱۳۹۹/۱۱/۲۳

مدیر ارشد :

سلام
جهت اطمینان از این موضوع ابتدا مقدار 10 سی سی بردو و 2 سی سی دیازینون را در یک لیتر آب ولرم حل کنید. اگر سیستم دو فاز نشد و یا مخلوط حاصل تغییر دما و تغییر رنگ پیدا نکرد، قابل استفاده هستند

۱۳۹۸/۱۱/۲۱

مهدی :

بسیار سپاسگزارم عالی بود

۱۳۹۸/۱۲/۷

حسن خالوحسینی :

سلام توضیحات خوبی بود

۱۳۹۸/۱۲/۹

شاهین :

با سلام
نمایندگی فروش در شهر اراک هم دارید که بخواهیم بخریم

۱۳۹۸/۱۲/۱۳

علي :

ميزان مصرف درج شده در جدول با توضيحات ارائه شده تناقض دارد
روغن به ميزان يك و نيم تا دوليتر در هر 100 ليتر استفاده شود يا ./5 در هزار براي درختان ميوه سردسيري ؟

۱۳۹۹/۲/۱۹

نیلوفر :

کلا میزانش از 0.5 در هزار تا 2 در هزار هست در این مقاله اما به نسبت 3 برابر سم هم استفاده میشه

۱۳۹۹/۱/۲۸

احمد :

سلام مقاله خوبی بود کلی استفاده کردم دستتون درد نکنه خدا قوت کاش کانال مطالب کشاورزی هم داشتین

۱۳۹۹/۳/۳

مهدی :

با سلام
بالاتر نوشته اید که ترکیب روغن ولک، دیاازینون و بردوفیکس خیلی خوبه و ترکیبشون مشکلی ندارد
اما در ادامه مطلب فرمودین که نباید با ترکیبات گوگردی از جمله کاپتان مخلوط کرد.
حالا سوالم اینجاست که بین بردوفیکسس و کاپتان چه تفاوت هایی وجود داره. ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

۱۳۹۹/۱۱/۲۳

مدیر ارشد :

سلام
جهت اطمینان از این موضوع ابتدا مقدار 10 سی سی بردو و 2 سی سی دیازینون را در یک لیتر آب ولرم حل کنید. اگر سیستم دو فاز نشد و یا مخلوط حاصل تغییر دما و تغییر رنگ پیدا نکرد، قابل استفاده هستند

۱۳۹۹/۹/۱

محمد :

باسلام
مطالب خيلي خوب وآموزنده اي است ولي كاش درمورد اينكه روغن ولك قبل ازهرس استفاده شوديابعد كمي توضيح ميداديد
ومطلب ديگراينكه براي درختان گردوي سنتي كه بعضي ها بيش از ١٥مترارتفاع دارند به چه روشي مي شود كل ارتفاع را سمپاشي نمود
ممنون از محبت شما

۱۳۹۹/۱۰/۸

واحدعقل لی :

روغن بعده هرس ودردمای ۵تا۲۵درجه بالای صفرو۴۸ساعت قبل وبعده یخبندان استفاده میشه بعدشم سمپاشهای تراکتوری تا۲۰مترم سمپاشی میکنن

۱۳۹۹/۹/۲۶

جاويد :

عالي و اموزنده بود

۱۳۹۹/۹/۲۶

جاويد :

عالي و اموزنده بود

۱۳۹۹/۱۰/۲۴

علی :

بسیار مطالب جالب وسلیس و قابل فهم بود

۱۳۹۹/۱۰/۲۴

علی :

بسیار مطالب جالب وسلیس و قابل فهم بود

۱۳۹۹/۱۱/۸

بیژن :

ما هر ساله از سم آپولو در ترکیب سم زمستانه استفاده میکنیم ولی امسال به علت گرانی سم فوق نمیتوانیم خریداری کنیم ،،شما پیشنهاد چه سم جایگزین را به جای آپولو میدهید

۱۳۹۹/۱۱/۱۹

داود :

در مورد درخت بادام که شکوفه ها زودتر باز میشوند چه موقعی باید روغن ولک را پاشید
اخه شنیدم که نباید سر سفیدی جوانه ها پیدا باشد؟ اگر اینجور باشه باید اوایل بهمن ماه محلول پاشی کرد البته بستگی به اب و هوای سال دارد که اگر هوا سرد باشه جوانه دیر تر متورم وباز میشوند ولی جاهایی که هوا گرمتر باشه جوانه ها زودتر باز میشوند

حالا اگر سر جوانه ها باز شد و سفیدی پیدا شد اگر روغن ولک پاشید ضرر دارد؟؟

۱۳۹۹/۱۱/۲۳

مدیر ارشد :

بله متاسفانه

۱۳۹۹/۱۱/۲۳

مدیر ارشد :

سلام بله از پاشش هر گونه سمی روی درخت جوانه زده خود داری کنید

۱۳۹۹/۱۱/۲۱

قلی پور :

با عرض سلام خدمت دوستان
جسارتا واسه یه سمپاش با ظرفیت 20 لیتر چه اندازه روغن ولک و سم دیازینون در زمان سم پاشی درختان سردسیری در فصل زمستان باید استفاده بشه .ممنونم اگه راهنمایی بفرمایید

۱۳۹۹/۱۱/۲۳

مدیر ارشد :

سلام
معمولا 2 سی سی در یک لیتر آب سم و به همین میزان هم روغن

۱۳۹۹/۱۱/۲۳

رضا :

با سلام آیا روغن ولک در همه مناطق کشور قابل استفاده می باشد؟

۱۳۹۹/۱۱/۲۳

مدیر ارشد :

سلام
بله میزان مصرف بر روی قوطی توسط شرکت تولید کننده قید شده است

۱۳۹۹/۱۱/۳۰

حافظ :

سلام.
ببخشید سوالی داشتم
ایا برای درخت انگور هم میتوان روغن ولک استفاده کرد؟
و مقدار مصرف چقدر می باشد؟

۱۳۹۹/۱۲/۱۷

علی :

یسیار عالی ومفیدبود