فروشگاه اینترنتی مای سپنتا

فروشگاه اینترنتی مای سپنتا ، ورود
پرورش درختان میوه و سبزیجات

پرورش درختان میوه و سبزیجات

 

 

 1.چگونه درختان میوه خود را سالم ، شاداب و بارور نگه داریم.

  1. اسرار رشد درختان میوه و سبزیجات 
  2. برگ درخت میوه من در حال تبدیل شدن به قهوه ایست
  3. برای درخت میوه چه نوع کود استفاده کنیم 
  4. پیچیدگی برگ درختان میوه را درمان کنیم

هیچ لذتی بیشتر از پرورش خانگی درختان میوه و سبزیجات نیست.

یکی از محبوب ترین سرگرمی ها در آمریکا پرورش درختان میوه و سبزیجات در خانه است. این کار به شما اجازه می دهد که درخت دلخواه و مورد علاقه ی خود را از میان ده ها نوع درخت میوه و سبزی انتخاب و پرورش دهید.

دستور عمل مراقبت درختان به طور خاص بستگی دقیق به نوع درخت میوه و گیاهی است که شما مشغول رشد آن هستید.

چند استراتژی کلی و چند نکته می تواند به شما برای مراقبت از درختان میوه جوان خود که در خانه کاشته اید کمک کند 

  1. آب دادن : آب دادن درخت میوه جوان هر هفته یک بار 

بیشتر درختان میوه نیاز به آب کافی برای خیس کردن آب خاک تا عمق نزدیک به یک متر در محدوده ی سایه انداز درخت را دارند. این عمقی است که در آن بیشتر درختان میوه ریشه خود را در آن گسترش می دهند. میزان آب دهی را می توان با استفاده از روش آبیاری قطره ای به خوبی کنترل کرد و آب را در منطقه ریشه به گیاه برسانیم. زمانی که سطح خاک مرطوب است مطمئن باشید که ریشه گیاه نیز در محیطی مرطوب به سر میبرد.

2. کود دادن: حداقل هرسال در سه نوبت درختان میوه ی خود را با کود مناسب بارور کنید.

کود دادن به گیاه یک امر اجتناب نا پذیر است  زیرا گیاه با رشد کردن و تولید میوه و شاخ و برگ مواد مغذی زمین را جذب می کند در نتیجه زمین با کمبود مواد مغذی مواجه میشود لذا بایستی با کود دادن به زمین این کمبود جبران گردد به عنوان مثال با تولید 4 تن گندم از یک قطعه زمین کشاورزی 113 کیلوگرم ازت ، 38 کیلو گرم فسفر ، 90 کیلو گرم پتاس و 7 کیلو گرم گوگرد را از زمین جذب می گردد بنابراین برای سال بعد و  کشت بعد بایستی حداقل این مقدار مواد  را جبران کرد.

به عنوان یک قانون سر انگشتی مقدار کود و مواد مغذی بایستی به شرح زیر به هر درخت داده شود.

 کود دهی باید در اواخر زمستان و اوایل بهار و تابستان بایستی انجام گیرد در اولین سال  کاشت درخت باید 50 گرم کود شیمیایی NPK به هر درخت داده شود و سپس درسال های بعدی کود دهی را تا میزان 500 گرم به هر درخت افزایش داد.

کود NPK اولین و مهم ترین کود برای گیاهان است و بعد از آن آهن و گوگرد به مقدار کافی و بعد از آن ریز مغذی ها به میزان کم مورد نیاز درخت است. کود را در منطقه سایه انداز درخت و به صورت چال کود به درخت بدهید و سپس به منظور کمک به حمل مواد مغذی کود به ریشه درخت مقدار کمی آب به درخت بدهید. مقدار کود مصرفی نباید بیش از حد باشد و باید مطابق با دستور عمل سازنده کود مصرف گردد.

3.هرس کردن:درختان میوه خود را با قیچی هرس کنید.

بلافاصله بعد از کاشت در سال اول درختان میوه خود را از 1 متری به بالا هرس کنید.

در تابستان اول بعد از کاشت درخت چهار شاخه ی قوی تر را جداگانه و به صورت یکنواخت از تنه ی درخت را شناسایی و نگه داری کنید و بقیه شاخه های جوان تر را قطع کنید. 

در زمستان پس از آن و وقتی درخت در خواب زمستانه است به جز چهار شاخه اصلی هر درخت بقیه شاخه های جوان و جدید روییده شده روی شاخه های اصلی را به شرح زیر هرس کنید:

مقدار هرس شاخه ها جدید به طور قابل توجه ای به نوع درخت میوه بستگی دارد.برای مثال در درختان سیب کم تر از 1/4 شاخه های جدید باید قطع گردند در حالی که در درختان هلو وشلیل بایستی نصف شاخه های جدید نگه داری و بثه حذف گردند.

4.آفات و بیماری ها و علف های هرز :

باغ و درختان خود را از آفات و بیماری ها و دور نگه دارید 

علف های هرز را به طور مرتب از باغ خود حذف کنید زیرا علف های هرز پناهگاه مناسبی برای رشد آفات و بیماری های گیاهی هستند همچنین علف های هرز مواد مغذی زمین را می دزدند بنابراین همیشه میوه های افتاده ، علف های هرز ، شاخه های خشک شده آفت زده شده را از باغ خود دور کنید .

5. درمان درختان :در صورتی که در خت دچار آفت و بیماری گردیده درخت خود را فورا درمان کنید.

ده ها مشکل بالقوه وجود دارد که به منطقه و نوع گیاه شما بستگی دارد در بیش تر مواقع داروهای حاوی مس به میزان 50 درصد که در اغلب فروشگاه های کشاورزی وجود دارند می توانند بسیاری از بیماری ها را از بین ببرند ذر عین حال صابون های حشره کش شایع ترین آفات مانند شته ها و کرم هارا از بین می برند این مواد را مطابق دستور العمل سازنده به کار ببرید دقت کنید به هیچ وجه به درختان بیش  ا ز  حد ذکر شده توسط سازنده سم ، سم به گیاه داده نشود

آنچه شما در یک باغ به آن نیاز دارید:

  • کود شیمیایی (20 20 20 ، کود میکرو ، کود حاوی گوگرد و کود آهن گوگرد مایع ،  سلو پتاس) 
  •  قیچی هرس ، سموم دفع آفات و بماری ها حاوی مس (نظیز بردو فیکس ، بردو سمیران ، اکسی کلرومس، دیازینون ، مالاتیون ، کنفیدور  )
  • صابون حشره کشی (پالیزین)

 

کلیه تجهیزات و مواد مورد نیاز جهت داشتن از یک درخت میوه تا یک باغ میوه سالم و شاداب از فروشگاه سپنتا تهیه فرمایید.

  • انواع کود های تقویتی ، انواع سموم و علف کش ها ، سیستم کامل آبیاری قطره ای و تایمر آبیاری ، انواع ابزار های باغبانی 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاهتان را بنویسید.

دیدگاه شما برای ما مهم است.

امتیاز کاربران به : پرورش درختان میوه و سبزیجات

امتیاز
دیدگاه ها
۱۳۹۸/۲/۲۷

طبيعت :

عالى بود. ممنون.