فروشگاه اینترنتی مای سپنتا

فروشگاه اینترنتی مای سپنتا ، ورود
کودها

سخن باغ

در این مقاله سعی داریم ترجمه یکی از فصول از کتاب گاردن تاک ( ISBN: 9781864471137 , Garden Talk) که یکی از مشهورترین کتب منتشر شده در زمینه باغبانی در کشور استرالیا را که در رابطه با ترویج و آموزش باغبانی در این کشور پهناور و غنی از محصولات کشاورزی و دامی است را برای شما خوانندگان وب سایت به اشتراک قرار دهیم. این کتاب از انتشارات Hyland House Publishing است و می توانید از وب سایت www.hylandhouse.com.au نسخه اصلی آن را مشاهده کنید.

لینک اصلی مشاهده کتاب را از اینجا کلیک کنید

کالین کمپل (Colin Campbell)، نویسنده کتاب سخن باغ،  تقریبا سه دهه است که از طریق تلویزیون، رادیو و روزنامه ها با مخاطبان زیادی در ارتباط است. کالین بیش از 20 سال مجری برنامه  Gardening Australia در شبکه ABC این کشور بوده است. او یکی از مشهورترین و معتبرترین شخصیت های باغبانی استرالیا بوده و بیش از یک ربع قرن مشغول مشاوره باغبانی به شنوندگان برنامه رادیویی Brisbane , و خوانندگان ستون باغبانی Courier Mail بوده است و پاسخ بسیاری از مشکلات رایج باغبانان را در پرورش سبزیجات، میوه ها و گیاهان زینتی ارایه می دهد. او همچنین تا حدودی با پیچیدگی های مدیریت خاک و کود ها سر و کار دارد. اگر چه بسیاری از مشکلات مورد بحث، تاکید بر آب و هوای گرم است، اما راه حل های ارایه شده مربوط به باغداران در همه جای دنیا می باشد.

 

 فصل ششم

کودها

 من می توانم تایید کنم که در هر جلسه مشاوره رادیویی صبحگاهی، حداقل 20 درصد سوالات شنوندگان در مورد روش کود دادن است. اغلب سوالات یا در مورد مقادیر زیاد از حد کود دهی و یا مقادیر کم آن و یا انتخاب غیر مناسب کود برای گیاه خاصی بوده است. من معتقد هستم،  تنوع فراوارن برای انتخاب بهتر مواد و یا تجهیزات باغبانی به خصوص در زمینه محصولات کود، بیشتر باعث سر درگمی باغبانان می شود. در این فصل من تلاش می کنم، قسمتی از مشکلات خوانندگان که در زمینه تصمیم خرید کود مورد نیازشان است را بر طرف کنم که در نتیجه باعث نتیجه بهتر در حفظ سلامتی گیاهانشان می شود.

 کودهی، گل دهی و افتادن میوه

روزی یک خانم به من تماس گرفت و پرسید که با توجه به برگهای شاداب و سبز گیاه پشن فروتش، هیچ وقت گل نمی دهد و در نیجه میوه ای هم ندارد؟! من به او گفتم مقداری کود سوپر فسفات به پای گیاهت بریز و در فصل بعد مشاهده خواهی کرد که چقدر گل می دهد.چند ماه بعد همان شخص به من تماس گرفت و گفت، کود سوپر فسفات را به گیاهش داده و گل های فراوانی هم بدست آورده، اما این بار قبل از آنکه گل ها به میوه بنشیند، می ریزند. من از او در مورد، میزان آب دهی، بیماری و حشرات مزاحم پرسیدم و هیچ کدام به ظاهر وجود نداشت. در نتیجه از او خواستم که به صورت دستی، گرده افشانی کند. او دوباره چند هفته بعد به من تماس گرفت که تمام گلهایش به میوه تبدیل شده اند، اما این بار تمام میوه ها قبل از اینکه کاملا بالغ و رسیده شوند، میافتند. این بار من متوجه شدم که این مشکل اصلا به میزان آب دهی و یا بیماری و حشرات مزاحم مربوط نیست و فقط به علت کمبود عنصر بور می باشد. در کمال شگفتی، او دوباره به من تماس گرفت و گفت که میزان کمی از مخلوط کودی که شامل بور بوده را به گیاهش داده است و حالا مقادیر بسیار زیادی از میوه پشن فروت دارد. اما وقتی آنها را باز می کند، بدون پالپ است و پوسته بسار ضخیمی دارد. ناراحتی اون چندین برابر شد وقتی به  او گفتم که گیاهش از یک بیماری به اسم "چوب شدگی" رنج می برد که بدون درمان است و باید گیاهش را از ریشه قطع کند و گیاه جدید بکارد.

یک نتیجه اخلاقی از این داستان واقعی می گیریم و دو درس مهم از ارتباط با کود دهی می گیریم. اول اینکه، سوپر فسفات باعث افزایش گل دهی در گیاهان می شود و دوم اینکه عنصر بور در مخلوط کودی باعث می شود که میوه های درختان ما کاملا رسیده و بالغ شوند.

 

 

چرا ما نیاز داریم که در مرحله اول به گیاهمان کود دهیم؟

دلیلش این است که، ما با کود دهی مناسب، مقادیر کافی از مواد مغذی گیاهان را که احتمالا در خاک آنها وجود نداشته باشد را فراهم می کنیم. اگرچه خاک مناسب احتمالا اکثریت و یا تمامی مواد مغزی گیاه را دارد، اما شانس اینکه این مقادیر برای رشد کامل گیاه کافی باشند کم است. خاک های زیادی از سطح زمین این مقادیر مواد مغذی را دارند و همین دلیلی است که بعضی از باغ ها که از درختان و گیاهان شادابی بر خوردار هستند هیچ وقت از کود استفاده نکرده باشند. پیشنهاد من به آن دسته از دوستانی که از چنین باغ های برخوردار هستند این است که هیچ وقت باغشان را نه بفرشوند و نه از دست بدهند، زیرا چنین نعمتی شاید هیچوقت پیدا نشود.

 

وقتی که با تعداد زیادی از مارک های کود های مختلفی در فروشگاهها مواجه می شویم، چه کاری باید انجام دهیم؟

به تصاویر خوش آب و رنگ روی جلد بسته بندی کودها کمتر توجه کنید و بیشتر به جداول پشت آنها دقت کنید که بیشترین و مهمترین اطلاعات مفید و نحوه استفاده از کود را توضیح داده اند.  در نهایت هر دو سمت بسته بندی کود می تواند به شما در تصمیم گیری نهایی خرید کودتان کمک کند.

 

مواد غذایی و ضرروری گیاهان

 مواد مغذی و ضروری گیاهان کدام هستند؟

16 ماده مغزی مورد نیاز برای گیاهان وجود دارد.  اسامی آنها را در ادامه ذکر می کنم. 3 تا از  آنها که از آب و هوا تامین می شوند عبارتند از :

کربن (C)

اکسیژن (O)

هیدروژن (H)

که گیاه ما هیچ نگرانی بابت تامین آنها ندارد.

این مواد 80% از سهم رشد گیاهان را بازی می کنند. این روزها صحبت های زیادی در مورد اینکه درختان کربن فراوانی از هوا دریافت می کنند و به اکسیژن تبدیل می کنند. که همین انتقال باعث کمک به کاهش اثر گرم شدن زمین می کند. اگر چه گیاهان بر اساس فرآیند تنفس به عنوان تولید کننده اکسیژن از برگهایشان معروف هستند، اما خود آنها هم مقداری اکسیژن از طریق ریشه و برگ هایشان نیاز دارند. همچنین آب شامل اکسیژن و هیدروژن می باشد و این عناصر برای گیاه از طریق آب نیز تامین می شوند.

مهترین عناصر مورد نیاز گیاهان که توسط کود ها هم تامین می شوند عبارتند از:

نیتروژن (N)

فسفر (P)

پتاسیم (K)

عناصر دیگری که از اهمیت بعدی در تامین رشد گیاهان قابل ذکر هستند:

کلسیم (Ca)

گوگرد (S)

منیزیم (Mg)

مقادری بعدی که به اصطلاح trace element و یا مقادیر کم ولی قابل ذکر در رشد گیاهان می توان نام برد عبارتند از:

آهن (Fe)

روی (Zn)

مس (Cu)

بور (B)

منگنز (Mn)

مولیبدن (Mo)

سدیم (Na)

کلر (Cl)

 

تفاوت هر عنصر در چیست؟

نقش هر کدام از عناصر بسار پیچیده است و اما یک تفاوت کلی در بین آنها وجود دارد:

نقش نیتروژن در تحریک رشد شدید رویش در برگ گیاهان است.

فسفر هر کاری برای تولید محصول در گیاهان ثمر ده انجام می دهد. به اینصورت که کمک به گل دهی گیاهان و تشکلیل دانه و در نهایت میوه می کند. همچنین کمک به تقویت ریشه گیاهان از ویژگی های فسفر می باشد.

در دانشگاه نیوزلند، آزمایشی بر روی گیاه گوجه فرنگی  انجام دادیم، که چگونه فسفر مورد نیاز خود را جذب می کند.گیاه در یک گلدان کاشته شد و همزمان مقادیر رادیواکتیو فسفر به آن تابانده شد. شمارنده ای در کنار گیاه برای ثبت مقدار فسفر در حین رشد گیاه نصب شد. در روزهای اول، مقادیر فسفر در ریشه گیاه دیده شدند، که پیش بینی شده بود زیرا نقش فسفر در تقویت ریشه می باشد. سپس پس از گذشت زمان مشاهده کردیم که فسفر به سمت گل و در نهایت برگها حرکت کرد و در نهایت به تشکلی دانه منجر شد. گراف تشکیل شده از حرک فسفر نشان داد که، فسفر در ابتدا به تقویت ریشه کمک می کند و سپس به سمت تشکیل گل و در نهایت دانه میوه تمرکز می کند.

پتاسیم نقشهای فراوانی را در رشد گیاه به عهده دارد مه می توان به نقش رنگ دهی و کیفیت گل و میوه و همچنین کمک به درمان بیماری های گیاه با تقویت دیواره های سلولی گیاهان می کند. تقویت دیواره های سلولی به تقویت ساقه گیاهان منجر می شود و در نتیجه جلوگیری از افتادن گل و میوه درختان از روی شاخه می کند.

تمام گیاهان در واقع موجودات جاندار هستند که از سلول تشکلیل شده اند که به صورت ساده از حفره خاوی شیره گیاه تشکیل شده اند. همچنین شامل هسته مرکزی هستند که نقش مهمی در رشد گیاه ایفا می کنند. در حین رشد گیاه، این هسته ها به دو و یا یک سلول جدید تقسیم می شوند و دیواره سلول جدید شکل می گیرد. عنصر تشکیل دهنده این دیواره سلولی کلسیم است. پس بنابراین بدون کلسیم دیواره سلولی وجود ندارد و در نتیجه رشدی هم وجود نخواهد داشت.

ماده ای که رنگ سبز را به برگ های گیاه می دهد، کلروفیل است.  این ماده معدنی که باعث انجام فرایند فتوسنتز می شود به همگان آشنا است. در مرکز هر مولکول کلروفیل، عنصر منیزیم وجود دارد. بدون منیزیم کلروفیلی وجود ندارد.

یکی از کاربرد های گوگرد در گیاهان، افزایش تولید پروتین در داخل گیاه و کمک به تشکیل روغن های فرار در گیاهانی است که منشا بوی خوش و عطر طبیعی در آنها وجود دارد. اگر در گیاهانی مانند، پیاز، تربچه و یا سیر گوگرد نباشد، آنها بدون طعم و مزه نامطبوع خواهند بود.

کمبود آهن شایع ترین مشکل باغات می باشد. زیرا نقش آهن در رشد گیاهان اسید دوست بسیار پر رنگ است و نقش پر رنگی در رنگ گرفتن برگ درختان دارد.

روی نقش بسیار مهمی در درختان میوه به خصوص سیب و مرکبات دارد. 

کمبود بور باعث عدم رسیدن و یا بالغ شدن میوه و سبزیجات می شود و اغلب باعث بیماری های خاکی ناشی از کمبود روی می شود. 

کلر ، سدیم و منگنز و مولیبدن به ندرت در خاک نایاب هستند و ما کمتر نیاز به افزایش آنها توسط کود ها را داریم. و اغلب با افزایش مقادیر آنها دچار مشکلی نمی شویم.

 

چگونه مطمئن باشیم که به گیاهمان مقادیر کاملی از عناصر مورد نیازش را تامین کردیم؟

خوشبختانه، نگرانی خاصی در مورد کمبود این موارد در خاک باغچه در مراحل اولیه رشد نداریم. همچنین تمامی کودهای کامل بازار به نسبت از ترکیبات مورد نیاز گیاهان استفاده کرده اند و در کنار 3 عنصر اصلی یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم مابقی عناصر میکرو و ریز مغذی را شامل می شوند.

 

 

 ادامه دارد...

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.