فروشگاه اینترنتی مای سپنتا

فروشگاه اینترنتی مای سپنتا ، ورود
هر آنچه که باید درباره آبیاری قطره‌ای، معایب و مزایای آن بدانید
برای مشاهده و خرید انواع لوازم آبیاری، اینجا کلیک کنید.
ب
رای اعزام کارشناسان جهت آبیاری قطره ای با ما تماس بگیرید. 09121773152

آبیاری قطره‌ای، مزایا و معایب آن

در دنیای امروز با گسترش روز افزون امکانات و تکنولوژی شاهد پیشرفت و سهولت انجام  بسیاری از کارها هستیم. این پیشرفت در حوزه کشاورزی نیز بسیار قابل توجه است. رشد گیاهان و افزایش محصولات امری بسیار مهم و شایان توجه است و برای داشتن محصولات با کیفیت باید گیاهان به خوبی رشد کنند و مواد معدنی مورد نیاز خود را به آسانی دریافت کنند، روش جدیدی که برای آبیاری گیاهان پیشنهاد می‌شود روش آبیاری قطره‌ای است که در مقایسه با روش‌های سنتی بسیار کارآمد و پربازده است. در این مقاله سعی داریم تا شما را با روش کار، مزایا و معایب آبیاری قطره‌ای آشنا کنیم.

 

آبیاری قطره‌ای

آبیاری قطره‌‍‌ای چیست؟

آبیاری قطره‌ای که به آن آبیاری موضعی یا میکرو نیز می‌گویند نوعی آبیاری است که در آن آب را با فشار کم توسط روزنه‌هایی که بر روی شبکه‌ لوله‌ای قرار دارند و به آن قطره چکان می‌گویند به ریشه‌ها می‌رساند.

قبل از استفاده از آبیاری قطره‌ای، هنگام آب دادن به درختان و سایر گیاهان خاک آن‌ها غرق در آب می‌شد و برخی گیاهان و درختانی که ممکن بود به آب زیادی برای رشد نیاز نداشته باشند آب زیادی دریافت کنند و به محصولات آن‌ها آسیب وارد شود و یا بالعکس برخی گیاهان برخلاف مقدار آب مورد نیاز خود آب کمتری دریافت کنند. استفاده از آبیاری قطره‌ای امروزه سبب شده است تا آب به آرامی پای گیاهان ریخته شود و فقط خاکی که در آن ریشه قرار دارد آب دریافت کند و این امر بازدهی را بالا می‌برد و نیازی به نیروی انسانی ندارد. در آبیاری قطره‌ای گیاهان متناسب با نیاز خود در فواصل 1 الی 3 روز آب دریافت می‌کنند.

در این روش،گاهی برای بالا بردن رشد گیاهان دیگر به صورت سنتی کود را پای گیاهان نمی‌ریزند بلکه کودهای مایع را از طریق همان قطره چکان‌ها به ریشه گیاهان می‌رسانند.

ما در کمتر از 3 ساعت، باغچه حیاط، بالکن و پاسیو شما را به سیستم آبیاری قطره ای مجهز می کنیم.
راه اندازی سیستم آبیاری قطره برای گل ها و گیاهان منزل شما به سادگی و با کمترین هزینه انجام می شود.

آبیاری قطره‌ای

اجزای مورد نیاز برای آبیاری قطره‌ای

در این روش نیازمند اجزای زیر هستیم:

 • شیرآلات و اتصالات
 • سیستم فیلتراسیون
 • قطره چکان
 • پمپ
 • لوله‌ی اصلی
 • لوله‌ی فرعی
 • فشار سنج
 • شیرهای یک طرفه
 • پمپ فشار
 • دستگاه تزریق کود وسم
 • وسیله‌ای برای اندازه گیری میزان و فشار آب

برای آبیاری چه گیاهان و درختانی می‌توان از آبیاری قطره‌ای استفاده کرد؟

از آبیاری قطره‌ای برای آب دادن به هرنوع گیاهی نظیر درختان، تاک‌ها، گیاهان گلخانه‌ای، درختان پسته، زیتون، خرما، مرکبات، و انواع زراعت‌های چون ذرت، سیب زمینی، پنبه استفاده می‌شود.

آبیاری قطره‌ای

انواع روش‌های آبیاری قطره‌ای

1. آبیاری قطره‌ای با بالبر

این نوع آبیاری برای درختان مسن و آن‌هایی که نیاز به آب زیادی دارند و در باغ‌ها و زمین‌هایی که درختان فاصله‌ی زیادی از هم دارند، استفاده می‌شود.

2. آبیاری قطره‌ای با آرایش یک ردیفه

این روش برای آبیاری درختانی که در سال‌های اولیه‌ رشد خود هستند و در فاصله‌ی کمی از هم قرار دارند و نیاز آبی کمی دارند  مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3. آبیاری قطره‌ای با آرایش دو ردیفه

این نوع آبیاری برای درختانی که در فاصله‌ی کمی از هم قرار دارند، سن و قدمت زیادی دارند و به آب زیادی نیاز دارند مورد استفاده قرار می‌‍‌گیرد.

4. آبیاری قطره‌ای نواری

عموما برای آبیاری صیفی جات مورد استاده قرار می‌گیرد.

5. آبیاری قطره‌ای با آرایش حلقه‌ای

این روش برای آبیاری درختان جوان و مسنی که در فواصل نسبتا زیاد از یکدیگر قرار دارند، استفاده می‌شود.

مزایای آبیاری به روش قطره‌ای

1. صرفه جویی در آب:

مقدار آب مصرفی در آبیاری قطره‌ای باغ‌ها و زمین‌های زراعی حدودا نصف و کمتر از مقدار آب مصرفی در آبیاری سنتی است. با آبیاری قطره‌ای در مصرف آب به میزان قابل توجهی صرفه جویی می‌شود و راندمان آبیاری بالا می‌رود.

2. صرفه جویی در هزینه:

در آبیاری قطره‌ای گیاهان نیازی به نیروی انسانی نیست و فقط باید سیستم آبیاری را در ابتدا تنظیم کرد، به همین دلیل نیازی به استخدام نیروی انسانی نیست و همینطور که گفته شد در این روش آب کمی مصرف می‌شود و در نتیجه میزان هزینه و مصرف آب نیز کاهش می‌یابد.

3. صرفه جویی در زمان:
با تنظیم خودکار سیستم آبیاری دیگر نیاز به اتلاف وقت برای آبیاری و رسیدگی به آن نیست.

4. استفاده از آب شور:
آبیاری‌های مدوام سبب می‌شود تا رطوبت متعادلی در خاک ایجاد شود، به طوریکه نه خاک خیلی خشک باشد و نه خیلی مرطوب. خیسی خاک در هنگام آبیاری سبب می‌شود نمک‌های موجود درخاک رقیق‌تر باقی بمانند و در نتیجه با سیستم آبیاری قطره‌ای می‌توان از آب‌هایی با شوری بیشتر استفاده کرد.

5. محل‌های استفاده:

یکی از مزیت‌های مهم آبیاری قطره‌ای این است که این نوع آبیاری را می‌توان در شیب‌های تند، زمین‌های صخره‌ای که ممکن است درختان در فواصل نامناسب از هم قرار گرفته باشند استفاده کرد.

6. بهره‌وری در رشد و افزایش محصولات:

در آبیاری قطره‌ای گیاهان و درختان متناسب با نیاز خود آب دریافت می‌کنند. هنگام آبیاری، آب با تنش به با گیاه و ریشه‌های آن وارد نمی‌شود و این امر باعث می‌شود تا گیاهان رشد قابل توجه داشته باشند و در نتیجه محصولات با کیفیتی را ارائه دهند.

7. استفاده همزمان کود و سم به همراه آب:

در روش آبیاری قطره‌ای می‌توان کودهای مایع را متناسب با نیازمندی گیاه برای رشد در فواصل منظم همراه با آب به گیاهان داد. در این روش کود به صورت یکنواخت به گیاه داده خواهد شد.

8. عدم رشد علف‌های هرز:

در این روش به دلیل اینکه آب قبل از وارد شدن به خاک از صافی‌های گوناگون می‌گذرد امکان وارد شدن بذرهای علف هرز وجود ندارد و به همین دلیل رشد علف‌های هرز به حداقل می‌رسد.

آبیاری قطره‌ای

معایب روش آبیاری قطره‌ای

1. جویده شدن لوله‌ها توسط حیوانات جونده‌ای چون موش، سگ، خرگوش.

2. گرفتگی قطره چکان‌‎ها:
قطره چکان‌ها دارای روزنه‌های ریزی هستن که ممکن است به دلایل مختلف دچار گرفتگی شوند و خروج آب را دچار مشکل کنند. یکی از کارهایی که سبب می‌شود تا این گرفتگی کمتر اتفاق بیفتد این است که از آب‌هایی جهت آبیاری استفاده شود که رسوبات کمتری دارند.

3. یکنواختی:
در آبیاری قطره‌ای در زمین‌هایی که پستی بلندی زیادی دارند باید به این نکته توجه داشت که لوله‌های آبیاری مطابق با نیاز‌ آبی گیاهان قرار بگیرند چرا که قرارگیری نامناسب لوله‌ها سبب می‌شود تا تعدادی از گیاهان آب زیاد و تعدادی آب کمتر دریافت کنند.

4. محدودیت‌های اقتصادی:
هزینه‌های ابتدایی برای خرید و نصب تجهیزات آبیاری قطره‌ای ممکن است نسبت به سایر روش‌ها بیشتر باشد.

5. ورود مواد زاید:
هنگام استفاده از این روش باید به طور مکرر لوله‌ها و قطره چکان‌ها بررسی شوند زیرا در صورت قطع شدن لوله‌ها ممکن است مواد زایدی وارد خاک گیاهان و ریشه‌ی آن‌ها شود.

خرید لوازم آبیاری از فروشگاه اینترنتی مای سپنتا

وب سایت مای سپنتا یکی از فروشگاه های تخصصی انواع موتور برق، ابزارآلات و ماشین آلات تخصصی کشاورزی می باشد. با خرید اینترنتی از وب سایت مای سپنتا علاوه بر قیمت مناسب محصول، از بالاترین کیفیت آن نیز بهره‌مند شوید.

برای مشاوره و اعزام نیرو های متخصص جهت راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای  با کارشناسان ما تماس بگیرید. 02166422982

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.